Anasayfa Yöresel Sanatçılarımız
 e-Posta

 

KÜTAHYA KÜLTÜR BAKANLIĞI SANATÇISI EMEL ÖRGÜN

emelorgun01

Emel Örgün,  Küçük yaşlarda erkek kardeşi bağlama sanatçısı İsmail Kemal Örgün ile müzik çalışmalarına başlamıştır. Lise yıllarında, İnegöl Gelişim Orkestrası'nda solist olan sanatçı, İnegöl Halk Eğitim Merkezi'nde merhum Niyazi YERLİTAŞ hoca yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu'nda çalışmalarına devam etmiştir. 1990 yılında Bursa Osmangazi Halkevi kurulması ve çalışmalarında bulunmuştur. Basri GÜMRAN Hoca ile üç yıl boyunca Türk Sanat Müziği repertuarı çalışmış ve Bursa Türk Sanat Müziği sevenler derneği çalışmalarında yer almıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarını bitirdikten sonra korist/solist olarak çalışmaya başlamış ve halen sanatçı kadrosunda çalışmaya devam etmektedir.  Bu süre içerisinde 9 yıl boyunca Yücel PAŞMAKÇI yönetiminde çalışmalar yapmıştır. Bursa Kütahyalılar Derneği, Bursa Dağ-Der gibi oluşumların kültür ve sanat faaliyetlerinde bulunmuştur.

2004 yılında Kütahya ve Bursa yöresinde “Gökteki Yıldız” albümünü çıkarmıştır. Profesyonel müzik çalışmalarının yanı sıra, 2006 yılında Yönetmenliğini Ezel Akay, başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk'ün yaptığı “Hacivat ve Karagöz Neden öldürüldü?” filminde, Bursa yöresine ait derleme çalışmalarından “Altın Tas İçinde Kınam Ezilir” ve “Odam Sıva Tutmuyor (Kamana)” türküleri ile rol almıştır. Filmin müzikleri Kalan Müzik tarafından piyasaya çıkarılmıştır. Üç yıl Bursa Tabipler Odası Koro şefliği ve iki yıl Mithatpaşa ilköğretim okulu Türk Halk müziği eğitmenliği yapmıştır.

2008 yılında Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Kütahya Bölgesi Mahalli Sanatçı unvanını almıştır.

Türk Halk Müziği ustaları ve akademisyenleri dışında, gönüllü olarak görüntü ve ses kayıt cihazları eşliğinde Bursa ve Kütahya yörelerinde (türkü derleme) alan çalışmaları yapan ilk sanatçıdır. Tamamen kendi imkanları ile köy köy gezerek saklı kalmış türküleri ortaya çıkaran Emel Örgün, müzik ve sanat hayatı boyunca 50’ye yakın türkü derleme çalışması yapmıştır. Yapmış olduğu bu derleme ve araştırmalarının bir kısmı, 2010 yılında Kütahya/Tavşanlı Belediyesi ve Belediye Başkanı Mustafa GÜLER’in katkıları ile "YÖREM" isimli albüm ve albüm içeriğini anlatan kitap, kültür hizmeti olarak dağıtıma sunulmuştur. Emel Örgün halen türkü derleme ve araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

2009 tarihinde Kütahya Güzel Sanatlar Derneği öncülüğünde düzenlenen "Hisarlı Ahmet ve Kütahya Türküleri Sempozyumu”, 2011 yılında “2.Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu”na katılarak sunumlarda bulunmuş ve sunumları Sempozyum kitaplarında yer almıştır. 2010 yılında İ.T.Ü. tarafından düzenlenen “Uluslararası Müzikte Temsil Sempozyumu” kitabında sunumu yayınlanmıştır.

15 Mayıs 2009 tarihinde Kütahya’da Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen "Yücel PAŞMAKÇI Onur Gecesi"ni düzenlemiştir. Kültür Bakanlığı adına Türk Halk Müziği Araştırmacısı ve uzmanı Mehmet ÖCAL ile birlikte, Orhaneli ve Keles bölgelerinde derleme çalışmalarına katılmıştır.

Emel Örgün çeşitli yörelerde şenlik, festival, fuar organizasyonlarında konserler vermektedir.

Müzisyenleri ve müzikseverleri bir arada buluşturmak amacı ile Bursa’da “Dem Çayevi” Aşıklar Kahvesini açmıştır

Hacivat ve karagöz neden öldürüldü filminin müziklerinde ve oyuncu kadrosunda yer aldıktan sonra ,Keskin bıçak dizisinde ve ulusal kanal ( olay tv ) reklam filmlerinde, İnegölde çekilen sinema filminde “ sivri kaya “ müziklerine emek vermiş ve     oyuncu olarak yer almıştır.

2011 yılında “Yörük Türkmen Efe Torunları Kültür ve Dayanışma Derneği”ni kurmuş ve Dernek Başkanlığını yapmaktadır. 24.25.26 mayıs 2012 tarihinde  III.Uluslar Arası Hisarlı Ahmet Sempozyumu  na katılıp  “yerel dinamiklerde şiir ile müziğin bütünleşmesi”  başlıklı yazısını sunmuştur.

Halen Altın Portakal  film yarışmasına gidecek bir filmin müziklerini yapmaktadır.Film tamamen bittikten sonra filmin ismi açıklanacaktır. 

 

O BİR YAŞAYAN EFSANE – SÜLEYMAN ORUÇ

soruc

Kütahya denilince bir çok insanın aklına Süleyman Oruç gelir. Çünkü hayatını müziğine ve Kütahya´nın tanıtımına adamıș olan gerçek bir sanatçıdır Süleyman Oruç. Her fırsatta Kütahya sevgisini dile getiren sanatçı, yaklașık 30 yılda 15 tane album yapmıștır. Kütahya türkülerinin yanı sıra bir çok Arabesk ve Fantazi müziğine de can vermiștir. Elindeki bağlamasıyla yola çıkan sanatçı, hayatta karșılaștığı hiç bir zorluğa ve engele sanatını değișmemiș ve ilk günkü durușunu hâlâ sürdürmekte. Büyük bir dinleyici kitlesi bulunan Süleyman Oruç, Almanya´nın Hamm kentinde ikamet etmektedir. Tüm Avrupa´da yașayan Türklerin ve özellikle Kütahya´lıların medar-ı iftiharıdır.

 

O SEVDALILARIN SESİ – KADİR ŞAHİN

kadirsahin1

1971 yılında Kütahya´nın Tavșanlı ilçesinde dünyaya merhaba diyen Kadir Şahin, șu ana dek üç albümüyle müzik dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 2000 yılında güzel bir çalıșmayla müziğe merhaba dedikten sonra, 2008 yılındaki ikinci albümü ile sanatçılığını tescillendirdi ve 2011 yılında ise son albümüyle adeta fırtına gibi esmeye bașladı. Studio Tomakinler´de gerçekleșen „Amman Ankaralı“ adlı albüm, 2011 yılının en iddialı albümleri arasında yerini aldı. Kütahya sevgisini ve toprağına olan bağını hiç bir zaman kaybetmeyen Kadir Şahin, Kütahya´nın yetiștirdiği örnek alınması gereken ender sanatçılarımızdandır. 
Design by Dalgali Bilgisayar / Dalgali Computer Salih DALGALI